PASTA DOLABI TEMİZLEME

2022-12-23 15:40:07

Restoran mutfaklarında, kafelerde ve büyük işletme mutfaklarında çoğunlukla tercih edilen endüstriyel mutfak malzemeleri detaylı bir temizlik istemektedir. Peki, Endüstriyel mutfak malzemeleri nasıl temizlenir? Endüstriyel mutfak malzemeleri şu aşamalar halinde temizlenmelidir;

Endüstriyel mutfak malzemeleri için özel deterjanlar üretilmiştir. Bu özel sıvı deterjanlar ile her iş bitimi daha sonra malzemelerin yüzeyleri temizlenmelidir.
Endüstriyel mutfaklarda arka yahut alt kısımlarda yağlanma, paslanma ve kararma şeklinde durumlar meydanlara gelebilmektedir. Bunları önlemek içinse 6 ay aralıklı olarak ağır deterjanlar eşliğinde detaylı temizlik yapılmalıdır. 
Endüstriyel mutfak malzemeleri temizliğinde kireç sökücü ya da yağ sökücü benzer biçimde deterjanlar kullanılmamalıdır. Aksi şekilde malzemelerin yüzeyinde ya da yapılarında bozulmalar söz konusudur. 
Endüstriyel mutfak malzemelerine uygun skoçlar üretilmiştir. Malzemeler bu skoçlar eşliğinde temizlenmelidir.
Altı ayda bir meydana getirilen rutin temizliğin yanı sıra haftalık olarak soğutucu benzer biçimde tüm malzemeler dezenfekte edilmelidir. Lavabolar boşaltılarak iyice temizlenmelidir. Ayrıca fırın içleri detaylıca temizlik istemektedir.
Endüstriyel bıçaklar kullanımdan ve yıkamadan sonra temiz mutfak bezleri ile silinmelidir. 
Endüstriyel tezgah üzerinde kirli veya nemli bezler bekletilmemelidir. Bu benzer biçimde toz aparatları, bezler, süngerler süreklilik halinde temizlenmelidir. 
Endüstriyel davlumbaz fırınlar altı ayda bir ustalaşmış temizlik sunan kişiler tarafınca temizlenmelidir. Aksi şekilde yangın çıkma, patlama benzer biçimde tehlikelerle karşı karşıya kalabilirsiniz. 
Endüstriyel mutfak temizliği üzerine kurulan firmalar bulunmaktadır. Bu firmalarda ise işinin ehli personeller çalışmaktadır. Isterseniz bu gibi firmalardan temizlik desteği alabilirsiniz. 
Endüstriyel Mutfak Malzemeleri Nedir, Ne İşe Yarar?
Endüstriyel mutfak malzemeleri büyük işletmelerin mutfaklarında bulunan teknolojik ve büyük mutfaklardır. Yapılacak yemekleri en hızlı şekilde yapılması için üretilmiştir. Ev mutfaklarına oranla daha büyük ve daha dayanıklı yapılara sahiptirler. Genel olarak paslanmaz çelikten üretimi gerçekleşir. Yapıları gereği ise uzun ömürlülerdir. Ustalaşmış mutfaklarda çoğunlukla tercih edilen endüstriyel mutfak malzemeleri her mutfağa özel olarak dizayn edilebilmektedir. Sadece endüstriyel mutfak malzemeleri için geniş alan gerekir.

 

Mutfak endüstrisinin amacı daha hijyenik ve daha hızlı hazırlanan yemeklerdir. Ayrıca endüstriyel mutfak malzemeleri dayanıklı yapıya haizdir. Fakat bazı negatif durumlarda onarım etmesi çok kolaydır. Bu malzemeler ise soğuk yiyecekler, sıcak yiyecekler, hazırlanma aşamasında kullanılacak yiyecekler için yahut hazırlanmış olan yiyeceklerin bekletilmesi için kullanılan farklı, farklı malzemelerdir. 

Endüstriyel Mutfak Malzemeleri nedir?
Endüstriyel mutfak malzemeleri farklı kullanım alanlarına nazaran çeşitlilik sağlamaktadır. Kullanım alanlarına bakılırsa endüstriyel mutfak malzemeleri ise şu şekildedir;

Hazırlık Aşamasında Kullanılanlar; Bir yiyeceği hazırlarken kullanılan çelik yapılarda olan mutfak malzemelerdir. Bunlar ise; hamur yoğurma makinesi, hamur harcı açma makinesi yada karıştırma mikseridir. Bu ürünler daha çok pastane şeklinde alanlarda tercih edilir. Ancak sulu yiyecek tarzı sunan restoranlarda patates soyma, patates doğrama, sebze parçalama veya kıyma makineleride hazırlık aşamasında kullanılan endüstriyel mutfak malzemeleridir. 
Servis Aşamasında Kullanılanlar; Restoran benzer biçimde yerlerde sunumlar fazlaca önemlidir. Elbet ki porselen sunumların yanı sıra endüstriyel sunumlarda tercih edilmektedir. Bu ürünler ise; salat bar, servis istasyonu, benmari kazanlar gibidir. 
Pişirme Esnasında Kullanılanlar; En önemli endüstriyel mutfak malzemeleri elbetteki pişirme esnasında kullanılan malzemelerdir. Bu malzemeler ise; donanımlı fırınlar, ocaklar, kızartma makineleri, donanımlı ızgara düzenekleri, kaynatma kazanları gibi ürünlerdir. 
Pişirme, servis ve hazırlık aşamaları haricinde kullanılan endüstriyel mutfak malzemeleri de bulunmaktadır. 

Döner Ocakları
Endüstriyel bulaşık makinesi 
Tam donanımlı fırınlar
Soğutucu dolaplar
Büyük dolaplar
Sıcak teşhir dolapları 
Bu malzemeler ise endüstriyel mutfak malzemeleri arasında çok sık tercih edilen ürünlerdir.